Co wynika z ustawy antylichwiarskiej?

Powstanie ustawy antylichwiarskiej bardzo poprawiło działanie rynku pożyczek krótko- i długoterminowych. Dzięki tej ustawie klienci nie muszą już obawiać się różnych problemów z parabankami, a firmy mogą czuć się bardziej doceniane przez pożyczkobiorców. Dzięki zwiększeniu się zainteresowania sytuacją prawną parabanków doszło do stworzenia różnych ustaw i przepisów, co jest ukłonem głównie w stronę klientów. Chodzi o to, by firmy pożyczkowe nie nadużywały swoich możliwości np. w kwestii opłat dodatkowych czy rolowania zadłużenia, by osiągnąć jak największe zyski.
Ustawa antylichwiarska jest istotna głównie dla klienta. Wspomniane wcześniej „rolowanie”, czyli ciągłe naliczanie opłat za opóźnienia w spłacie było jednym z narzędzi, które doprowadzało korzystających z pożyczek do poważnych problemów finansowych. Owszem, gdyby osoby te dotrzymały terminu, nie miałyby kłopotów, ale z drugiej strony nie można wykorzystywać takich okazji na niekorzyść klienta. Zanim ustawa antylichwiarska weszła w życie, niektóre osoby po spóźnieniu się ze spłatą uzyskiwały kary finansowe wielokrotnie przewyższające sumę, jaką pożyczyły. Często musiały podpisać też weksel, który służył do pobrania opłaty niemal w dowolnej wysokości. Obecnie już jest to zabronione i od 2016 roku firmy muszą poprzestać na kosztach pozaodsetkowych do 25% wysokości pożyczki i do 25% wysokości pożyczki w skali roku. Ustawa antylichwiarska nie zmienia wysokości odsetek i w dalszym ciągu wynoszą one 4x stopę lombardową NBP, czyli ok. 10%. Ograniczenie zwiększania kosztów pozaodsetkowych było konieczne, gdyż w tej grupie mieściło się mnóstwo różnych opłat: przygotowawcza, manipulacyjna, weryfikacyjna, ubezpieczenia i prowizje. Parabanki nie mogą już przekroczyć pewnej granicy, stąd pojawiła się korzystna dla klienta tendencja zmniejszania wysokości opłat – jeśli zdarzyłoby się, że firma jednak wyszła poza limit, klient może odwołać się od umowy i oddać całość zadłużenia bez odsetek. Jeśli wszystko jest zgodnie z prawem, możliwości klienta wiążą się głównie z ewentualnością przedłużenia pożyczki.
Prawo przygląda się także popularnym w dzisiejszych czasach chwilówkom za darmo. Ten produkt jest skonstruowany w przemyślany sposób bez naginania prawa, korzystnie zarówno dla firmy, jak i dla klienta. Dzięki możliwości pożyczenia pieniędzy pierwszy raz zupełnie za darmo, zadowolone są obie strony zobowiązania. Klient cieszy się, bo nic nie traci na chwilówce, a może jeszcze zyskać w zależności od tego, jak ją wykorzysta. Firma przyciąga nowych pożyczkobiorców do swojej oferty, licząc na ich lojalność w przyszłości. Choć kolejne pożyczki już nie są darmowe, osoba zadowolona z obsługi i wysokiej jakości produktów nie szuka innego pożyczkodawcy.