Skip to content

Jeszcze jakiś czas temu „pożyczka na dowód” i „pożyczka bez zaświadczeń” w potocznym rozumieniu oznaczała dokładnie te same produkty oferowane przez firmy pożyczkowe. Dzisiaj warunków otrzymania pieniędzy jest znacznie więcej, jednak wciąż mniej niż w przypadku tradycyjnych banków. Wciąż jednak w niektórych placówkach para bankowych można bez trudu skorzystać z pożyczki bez dodatkowych zaświadczeń o zarobkach, a więc bez weryfikowania miejsca pracy oraz ilości zarabianych pieniędzy. Osiągane dochody są poświadczane przez składającego wniosek o pożyczkę i najczęściej jest to wystarczające, aby pieniądze faktycznie otrzymać. Nie można jednak we wnioskach wpisywać dowolnych kwot, a jedynie faktyczne, ponieważ wszelkie niejasności są natychmiast korygowane za pomocą kontaktu z przełożonym wnioskującego czy z osobą podaną jako kontaktowa do zakładu pracy.

Jeśli pożyczka zostanie przyznana na podstawie fałszywie podanych informacji o zarobkach, a pożyczkodawca dowie się tego nawet po fakcie, ma możliwość oraz pełne prawo do natychmiastowego wypowiedzenia umowy pożyczkowej. Co więcej, na policję trafia zawiadomienie o prawdopodobieństwie popełnienia przestępstwa w postaci wyłudzenia pieniędzy. Nie warto podawać fałszywych danych, tym bardziej, że brak stałego zatrudnienia nie jest dzisiaj absolutnie żadną przeszkodą w uzyskaniu upragnionej gotówki.

Warto jednak posiadać w swoich dokumentach wszystkie papiery czy wydruki poświadczające otrzymywane dochody, aby w razie takiej prośby ze strony pożyczkodawcy być przygotowanym i nie przedłużać niepotrzebnie całej procedury weryfikacyjnej. Sytuacje, w których firma pożyczkowa prosi o przedstawienie dodatkowych dokumentów związanych z wysokością zarobków czy miejscem zatrudnienia zdarzają się bardzo rzadko, niemniej jednak na wszelki wypadek lepiej być przygotowanym. Najczęściej telefony z pytaniami dodatkowymi pojawiają się w przypadku freelancerów, takich jak graficy czy programiści, pracujący jedynie w oparciu o umowę o dzieło. Im więcej posiadasz zawartych umów, tym oczywiście automatycznie zwiększają się twoje szanse na otrzymanie niezbędnych pieniędzy z pożyczki. Posiadacze umów zlecenie najczęściej nie miewają takich przypadków.

W razie wątpliwości

Zdarzają się przypadki oraz klienci, wobec których pożyczkodawca może mieć problem z podjęciem decyzji. W takich chwilach decydującym czynnikiem będzie wspominany już wcześniej rejestr BIK, czyli sprawdzenie, jak wygląda wiarygodność klienta od strony technicznej, a więc od strony historii kredytowej. W takich chwilach lepiej nawet posiadać w nim informacje o wcześniejszych kredytach czy pożyczkach, jakie się posiadało, oczywiście, jeśli były spłacane terminowo. Jeśli miałeś w przeszłości problemy ze spłacaniem swoich zobowiązań regularnie, pożyczkodawca z pewnością się o tym dowie i na podstawie takich danych może wydać swoją opinię na temat twojego wniosku.

Sprawdzanie dochodów

Firma pożyczkowa ze względu na swój charakter działalności niejako zmuszona jest do sprawdzania dochodów swoich klientów, szczególnie tych wnioskujących o przyznanie pieniędzy po raz pierwszy. Ciągłość i regularność dochodów najczęściej jednak jest jedynie do tyłu. W przeważającej części przypadków wygląda to tak, że klient proszony jest o przedstawienie wydruków z konta z kilku miesięcy przed chęcią zaciągnięcia zobowiązania pożyczkowego. Jeśli firma pożyczkowa stawia tego typu wymagania, niekonieczne jest przedstawianie jakichkolwiek innych zaświadczeń zarobkach czy martwienie się oświadczeniami. W niektórych przypadkach nie będziesz zmuszony nawet do samodzielnego przedstawienia wydruków z konta, ponieważ firma wygeneruje je sobie we własnym zakresie.

Możliwe jest to dzięki systemowi weryfikacyjnemu, obejmującemu korzystanie z tak zwanych błyskawicznych aplikacji. W ich przypadku zgadzając się na zweryfikowania swojej tożsamości oraz jej potwierdzenia zgadzasz się jednocześnie na zajrzenie do historii transakcji. Analityk widzi wtedy, jakie są twoje comiesięczne wydatki oraz przychody, jest więc w stanie na podstawie dostarczonych danych zweryfikować, czy jesteś odpowiednim i sumiennym klientem do skorzystania z oferty oraz, oczywiście, czy posiadasz co miesiąc odpowiednie środki finansowe na pokrycie swojego zadłużenia. Jeśli obawiasz się o bezpieczeństwo swoich danych – nie musisz. Wykorzystane zostaną jedynie jeden raz, a firmy pożyczkowe gwarantują ich nieprzechowywanie. Po zanalizowaniu twojego wniosku i wydaniu odpowiedniej decyzji zostają usunięte z bazy danych.

Musisz pamiętać, że aby móc skorzystać z takich udogodnień, jak sprawdzenie historii konta zamiast pisemnych oświadczeń o zarobkach, zaświadczeń od pracodawcy czy telefonów do osoby kontaktowej w miejscu zatrudnienia, musisz posiadać swoje własne konto bankowe.